„Pieszy do spraw rycerskich sposobny”
W okresie renesansu zachodnioeuropejska sztuka wojenna zaczęła się wyraźnie różnić od polskiej. Ta pierwsza, rozwijana na ogół w silnych monarchiach i kształtowana na obszarach zurbanizowanych, zdominowana została przez zaciężną piechotę, wśród której ustalił się podział na muszkieterów i pikinierów.
Rzeczpospolita tocząca gros swych wojen na wschodzie i z lotnym zazwyczaj przeciwnikiem używała przede wszystkim kawalerii. Jazda spisywała się w otwartych bitwach znakomicie, wobec czego nieliczna piechota spełniała rolę jedynie pomocniczą i to najczęściej zresztą jako załoga zamków.
Armia taka nie była sposobna do długotrwałych działań, zwłaszcza gdy przybierały one charakter oblężniczy. Te niedostatki objawiły się wyraźnie w trakcie zmagań Batorego z Gdańskiem i w obliczu nieuchronnego konfliktu z Moskwą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta