Kiedy alkohol nie podlega akcyzie
Skażony alkohol jest zwolniony z akcyzy. Niestety, przepisy wprowadzające to zwolnienie są tak skonstruowane, że ich stosowanie budzi wątpliwości. Wiele wskazuje na to, że po zmianie ustawy akcyzowej pojawią się kolejne problemy
Alkohol etylowy jako jeden z rodzajów napojów alkoholowych podlega, co do zasady, opodatkowaniu akcyzą. Nie dotyczy to jednak alkoholu, który ze względu na skażenie nie może zostać wykorzystany do celów stricte konsumpcyjnych, a więc do spożycia przez ludzi. Jednak sposób, w jaki polski ustawodawca ukształtował zwolnienia z akcyzy dla skażonego alkoholu, powoduje liczne wątpliwości przy ich stosowaniu.
Dwa zwolnienia
Ustawa akcyzowa z 6 grudnia 2008 r. przewiduje dwa odrębne zwolnienia dla skażonego alkoholu w zależności od sposobu, w jaki został on skażony (całkowicie lub częściowo). Rozróżnienie to jest istotne, bo w zależności od sposobu skażenia różne są warunki i skutki skorzystania z konkretnego zwolnienia.
I tak art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy przewiduje zwolnienie dla alkoholu etylowego skażonego całkowicie wskazanymi przez dowolne państwo członkowskie środkami dopuszczonymi do skażania na podstawie rozporządzenia KE nr 3199/93, w tym również alkoholu etylowego zawartego w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Jest to zwolnienie wygodne do stosowania w praktyce, bowiem de facto jedynym warunkiem jego zastosowania jest prawidłowe skażenie alkoholu zgodnie z normami zgłoszonymi w odpowiednim trybie do KE przez dowolne państwo członkowskie.
Inaczej jest z alkoholem skażonym częściowo, którego zwolnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta