Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próba także dla przyszłego zastępcy

27 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Pracownica jest w ciąży. Wybiera się na 20-tygodniowy urlop macierzyński, potem dodatkowy urlop macierzyński. Planuje też wykorzystać prawie dwa miesiące urlopu wypoczynkowego. Na czas jej nieobecności chcemy przyjąć osobę na zastępstwo. Zastanawiamy się, czy przez zawarciem angażu na zastępstwo możemy z pracownikiem podpisać umowę na okres próbny?

Tak. Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Pozwala na to art. 25 § 1 kodeksu pracy.

Każda z wymienionych umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny. Przy czym czas trwania takiego angażu jest limitowany. Nie może bowiem przekraczać trzech miesięcy.

Czytelnik może zatem „przetestować” przyszłego zastępcę, zatrudniając go, jeszcze zanim pracownica skorzysta z planowanego urlopu. Dzięki temu nowy pracownik będzie mógł wdrożyć się w pracę. Zarówno on, jak i firma ocenią też, czy dalsza współpraca na podstawie umowy na zastępstwo dojdzie do skutku.

Podstawa prawna:

– art. 25 kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Brak okładki

Wydanie: 8633

Spis treści
Zamów abonament