Jak koncesjodawca i koncesjonariusz rozliczają podatek
Budujący parkingi, spalarnie śmieci czy parki wodne mogą to robić w ramach koncesji na roboty budowlane. Jakie są podatkowe skutki przyjęcia takiego modelu realizacji projektów infrastrukturalnych?
Inwestycje w infrastrukturę publiczną są coraz częściej wykonywane w ramach różnych form partnerstwa publiczno-prywatnego.
Począwszy od lutego 2009 r. realizacja tego rodzaju projektów jest również możliwa w zmodyfikowanej formule koncesji na roboty budowlane, uregulowanej ustawą z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU nr 19, poz. 101 ze zm.; dalej ukrb).
Poniżej omawiamy najistotniejsze, wybrane aspekty podatkowe związane z realizacją projektów w ramach koncesji na roboty budowlane, które pojawiają się w każdej z typowych faz realizacji projektów infrastrukturalnych w tym modelu, tj.
- w fazie przygotowawczo-inwestycyjnej, polegającej na udostępnieniu gruntu przez koncesjodawcę na rzecz koncesjonariusza w celu zrealizowania inwestycji, tj. budowy przez niego obiektów objętych koncesją,
- w fazie operacyjnej, w ramach której następuje eksploatacja obiektów objętych koncesją przez koncesjonariusza w celu uzyskania zwrotu z inwestycji, oraz
- w fazie końcowej, obejmującej zwrot obiektów budowlanych na rzecz koncesjodawcy po zakończeniu okresu obowiązywania koncesji.
Kto właścicielem...
Analizując konstrukcję prawną koncesji na roboty budowlane, należy w pierwszej kolejności wskazać, że co do zasady inwestor prywatny nie stanie się właścicielem gruntu, na którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta