Gminny program mieszkaniowy uchwala rada
Akt ten ma charakter planu wieloletniego. Ustawa nakazuje bowiem, aby był opracowany na co najmniej pięć lat. Uchwalając go, nie można pominąć żadnego ze wskazanych w przepisach obligatoryjnych elementów
Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.) nakłada na radę gminy obowiązek podjęcia dwóch uchwał.
Zgodnie bowiem z treścią jej art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2 organ stanowiący uchwala po pierwsze wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, a po drugie zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład tych zasobów.
Wieloletnie programy gospodarowania mieszkaniami komunalnymi są projekcją gminnej polityki, którą realizują wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci. Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu są natomiast aktami prawa miejscowego (por. wyrok NSA z 20 marca 2001 r., II SA/Wr 177/02).
Treść planu wieloletniego
Szczegółową treść uchwały rady gminy w sprawie ustanowienia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy określa art. 21 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów.
Po pierwsze ustawodawca wskazał w tym przepisie, że program ten powinien zostać opracowany na okres obejmujący co najmniej pięć kolejnych lat. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta