Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wodzowie, pałace i fortece

27 maja 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Żółkiew na widokówce z początku XX wieku
źródło: Forum
Żółkiew na widokówce z początku XX wieku

„Zamek w Podhorcach jest bez wątpienia najpiękniejszą budowlą w Polsce, a nawet w każdym innym kraju należałby do gmachów niezwykłych” – pisał pod koniec XVII w. światowy kawaler i bywalec dworów Francois d’Alerac.

Zaprojektowany dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego i zbudowany w latach 1637 – 1641 na wzór obronnych pałaców francuskich przez nadwornego architekta Władysława IV Andrea dell’Aqua „palazzo in fortezza” dziś również uchodzi za jedną z najświetniejszych rezydencji na dawnych Kresach.

W połowie XVIII w., za czasów, gdy jej właścicielem był hetman Wacław Rzewuski, kolekcjoner i miłośnik sztuk, Podhorce zasłynęły jako miejsce hucznych zabaw, fajerwerków i parad oraz siedziba najlepszego na ziemiach ukrainnych teatru dworskiego. Na jego scenie wystawiano również sztuki autorstwa samego hetmana. W czasach zaborów zamek – rezydował w nim m.in. poległy w powstaniu listopadowym Wacław „Emir” Rzewuski, podróżnik i znawca Orientu, bohater Mickiewicza („Farys”) i Słowackiego („Duma o Wacławie Rzewuskim”) – stał się celem patriotycznych pielgrzymek, jako miejsce, gdzie zachowały się przebogate...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8633

Spis treści
Zamów abonament