Tylko spokój może uratować przed dużymi stratami
Rośnie, więc będzie dalej rosło. Spada i będzie coraz gorzej. Gdy jednostki funduszy kupuje się lub umarza pod wypływem emocji, efekty często są opłakane
Brak wystarczającej wiedzy to jeden z trzech najważniejszych powodów powstrzymujących przed inwestowaniem – wynika z badania, jakie na zlecenie PKO TFI przygotowała firma PBS DGA.
Dwie pozostałe bariery to posiadanie niewystarczających środków finansowych i niechęć do ponoszenia ryzyka. Wszystkie trzy odpowiedzi świadczą o tym, jak nieprawdziwy obraz funduszy mają ankietowani. Wymagane przez towarzystwa wpłaty to zwykle tylko 50 – 100 zł, a wśród wielu dostępnych strategii można znaleźć i ryzykowne, i takie, gdzie ryzyko zostało ograniczone do minimum.
Nie trzeba wiedzy, by inwestować systematycznie
Stereotypem jest też przeświadczenie, że w fundusze powinni inwestować tylko fachowcy. Wiedzę potrzebną do systematycznego inwestowania (w odróżnieniu od spekulacji jednostkami) można zdobyć bardzo szybko. Należy tylko powstrzymać się od nerwowego reagowania na wydarzenia na giełdzie, określić swoją skłonność do ryzyka i okres, po upływie którego będziemy chcieli wycofać oszczędności.
Z taką wiedzą wystarczy sięgnąć po prostą ankietę przygotowaną przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami i na tej podstawie określić, jak powinien wyglądać nasz modelowy portfel. Im więcej w nim będzie akcji, tym wyższa powinna być średnioroczna stopa zwrotu.
Oczywiście ten efekt osiągniemy za cenę większej zmienności wartości portfela, bo wyceny funduszy akcyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta