Co dla celów podatku od nieruchomości może być budowlą, a co na pewno nią nie jest
Podatek od nieruchomości od budowli wynosi 2 proc. ich wartości. Szkopuł w tym, że nie bardzo wiadomo, co jest budowlą. Dla gminnego fiskusa mogą nią być nawet maszyny i urządzenia. Na szczęście restrykcyjne stanowisko gminnych organów podatkowych w wielu wypadkach łagodzą korzystne dla podatników orzeczenia sądów administracyjnych
Podatek od nieruchomości dość powszechnie traktowany był jako danina „niegroźna” dla przedsiębiorców. Tymczasem coraz częściej – wskutek dość ekspansywnej polityki podatkowej gmin – staje się poważnym niebezpieczeństwem dla firm.
Gminy koncentrują się zwłaszcza na kwestii pojęcia budowli. Pozornie tylko spór toczy się o 2-proc. podatek od wartości takiej „odkrytej” przez gminy budowli. Z uwagi na pięcioletni termin przedawnienia przedsiębiorca w razie przegranej musi liczyć się z wydatkiem sięgającym 12 proc. wartości budowli i płaceniem 2 proc. podatku w latach następnych. Z reguły bowiem wcześniej podatek nie był uiszczany od spornych obiektów.
Skomplikowane przepisy
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ustawa zawiera więc odesłanie do „przepisów prawa budowlanego”. Pozostawić można na boku spory związane z rozumieniem tego odesłania (patrz szerzej: W. Morawski w: T. Brzezicki, K. Lasiński-Sulecki, W. Morawski (red.), J. Wantoch-Rekowski, „Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Komentarz”, Gdańsk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta