E-faktury mało popularne
Mimo że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ich wdrożenie,nie można powiedzieć, że są zjawiskiem powszechnym w obrocie gospodarczym
Jako podstawową przyczynę należy moim zdaniem wskazać daleko posunięty formalizm rozwiązań wynikających z rozporządzenia w sprawie e-faktur, przede wszystkim jeśli chodzi o dopuszczalne sposoby ich wystawiania i przesyłania.
Rozporządzenie przewiduje, że e-faktury mogą być wystawiane, wyłącznie jeśli autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury będą zabezpieczone w jeden z dwóch sposobów:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu,
- poprzez wymianę danych elektronicznych (tzw. system EDI).
Największe kontrowersje wywołuje pierwszy z nich, tzn. stosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, z zastosowaniem kwalifikowanego certyfikatu.
Od początku obowiązywania rozporządzenia postulowane jest dopuszczenie rozwiązania prostszego, np. zaawansowanego podpisu elektronicznego, który nie wymaga weryfikacji certyfikatem kwalifikowanym i mógłby być przypisany do wystawcy faktury – podatnika (np. osoby prawnej), a nie osoby fizycznej faktycznie wystawiającej dokument w imieniu podatnika.
Stawiane wymogi...
Warunek dotyczący bezpiecznego e-podpisu z certyfikatem kwalifikowanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta