Bankowa fuzja po polsku
Trudno uznać, że pomysł przejęcia BZ WBK przez PKO Bank Polski jest bez zarzutu, jednak przemawia za nim wiele argumentów
Pomysł przejęcia Banku Zachodniego WBK przez PKO BP ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ostateczna decyzja nie zapadła, ale gdyby spółka córka AIB trafiła do PKO BP, to faktyczny efekt przejęcia ujawni się dopiero po kilku latach.
Warto spojrzeć na problem nie z perspektywy emocji, lecz ekonomicznych efektów fuzji i przejęć (M&A). Analizując ewentualny zakup kontrolnego pakietu akcji BZ WBK przez PKO BP, należy rozpatrywać dwa aspekty: efektywność transakcji z perspektywy banku przejmującego oraz jej wpływ na stabilność systemu bankowego.
Efektywność transakcji
Istnieje wiele analiz efektywności M&A dla rynku europejskiego i amerykańskiego. Nie dają one jednoznacznych rezultatów, choć większość pokazuje, iż oczekiwania co do rezultatów M&A w większości nie są spełniane. Przeprowadzono także badania autorskie oceny efektywności M&A banków unijnych za lata 1994 – 2007.
Wprawdzie każda transakcja ma cechy unikalne, ale uogólnienia pozwalają lepiej ocenić realne możliwości zakończenia przedsięwzięcia sukcesem. W okresie kilku tygodni przed i po podaniu transakcji do publicznej wiadomości przeciętna transakcja M&A przynosi znaczny wzrost wartości akcjonariuszom przejmowanych instytucji finansowych, a akcjonariusze banków przejmujących z siedzibą w UE przeważnie w tym okresie tracą. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta