Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężarna nie może zmienić zdania

06 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Pracownica, która zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i wskutek tego straciła pracę, nie może w razie późniejszego zajścia w ciążę uchylić się od swojego oświadczenia i na tej podstawie wrócić do pracy

Rozwiązanie umowy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia stron decydujących się na jej rozwiązanie w ustalonym terminie. Zawsze konieczne jest więc, aby i pracodawca, i pracownik wyrazili chęć, by to zrobić. Przy czym jeśli strony wprost nie określiły terminu rozwiązania umowy, przyjmuje się, że następuje ono w dacie zawarcia porozumienia.

Dla niektórych ochrona

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę.

Z art. 177 § 1 k.p. wynika również, że wypowiedzenie jest wadliwe także wtedy, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia, a powiadomiła o tym pracodawcę już po rozwiązaniu umowy o pracę. Tak wskazywał Sąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8693

Spis treści
Zamów abonament