Po należne profity wolno iść do sądu
Roszczenia o wypłatę zysku mogą być dochodzone przez wspólnika spółki cywilnej w drodze procesu cywilnego. Powództwo powinno być wytoczone przeciwko wszystkim pozostałym wspólnikom spółki cywilnej
A to dlatego, że spółka cywilna nie może być pozwana, bo nie posiada ona ani osobowości, ani zdolności prawnej. Nie jest również przedsiębiorcą – za takich uznaje się jej wspólników.
Każdy ma prawo...
Zasady podziału zysku wypracowanego w ramach spółki cywilnej przez jej wspólników określa art. 867 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim każdy wspólnik spółki cywilnej jest uprawniony do równego udziału w zyskach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu, przy czym w umowie spółki zasady podziału zysku można określić odmiennie, z zastrzeżeniem, że nie można wyłączyć wspólnika z udziału w zyskach.
W pierwszej kolejności zatem należy ustalić, jaki poziom zysku przewiduje dla wspólnika umowa spółki. Jeśli nie zawiera żadnych postanowień w tym zakresie, każdemu ze wspólników należny będzie zysk w jednakowej wysokości.
... w odpowiednim czasie
Czas, w którym wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku, określa art. 878 k.c. O ile wspomniany przepis za podstawową zasadę przyjmuje, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysków dopiero po rozwiązaniu spółki, a żądanie to jest możliwe z końcem każdego roku obrotowego, jedynie w wypadku, gdy spółka została zawarta na czas dłuższy, to najczęściej spotykane w praktyce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta