Czasem ustalenie stron postępowania może rodzić problemy
Organ prowadzący postępowanie główne zobowiązany jest prawidłowo określić jego uczestników. Nie wszyscy z nich muszą być stronami w postępowaniu uzgodnieniowym
Pytanie o określenie stron postępowania uzgodnieniowego, z uwagi na ich liczbę, jest szczególnie istotne w przypadku postępowań prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.).
Definicję strony zawiera art. 28 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (DzU z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.). Zgodnie z nim „stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek”.
Ustalać czy żądać?
Zasadniczy problem koncentruje się na tym, czy uznać postępowanie uzgodnieniowe za postępowanie odrębne od postępowania głównego czy też jedynie za postępowanie wobec niego służebne. Zdania w tej kwestii są podzielone. Dla przykładu zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z 24 czerwca 2008 r. (IV SA/Wa 639/08) postępowanie uzgodnieniowe jest odrębne od postępowania głównego.
Z drugiej strony można przytoczyć pogląd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta