Członka zarządu łatwiej odwołać, niż zwolnić
Chorego prezesa można pozbawić funkcji, jednak niekoniecznie etatu. Ten ostatni wolno rozwiązać bez wypowiedzenia po 272 dniach absencji. Wcześniejsze rozstanie będzie wadliwe i bezprawne
– Mam 55 lat i jeszcze do niedawna byłem członkiem jednoosobowego zarządu spółki akcyjnej. Zatrudniono mnie na podstawie uchwały o powołaniu i jednocześnie bezterminowej umowy o pracę, która opiewała na etat prezesa.
Od 1 maja przebywam na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca wypłacał wynagrodzenie chorobowe przez 14 dni. Teraz dostaję zasiłek chorobowy. Podczas mojej nieobecności odwołano mnie z funkcji prezesa, o czym nie zostałem oficjalnie poinformowany. Czy odwołanie z tego stanowiska jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę? A jeśli nie, to czy są podstawy, by pozbawić mnie etatu?
Mam też pytanie dotyczące świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Jak długo będę dostawał zasiłek chorobowy i co wtedy, gdy okres jego wypłaty się zakończy? Kiedy mam złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i czy po okresie, przez który będzie mi ono przysługiwać, spółka będzie musiała mnie przywrócić do pracy?
Interesuje mnie także sprawa zakazu konkurencji. Obowiązuje mnie on po ustaniu zatrudnienia. Jednak co do podpisanej w tym zakresie umowy mam wątpliwość. Jeden z jej paragrafów stanowi, że pracownik może rozwiązać kontrakt o zakazie konkurencji w sytuacji, gdy spółka nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania. Czy to oznacza, że umowa się rozwiąże, a odszkodowanie przepadnie? – pyta czytelnik .
Czytelnik poruszył kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta