Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekiedy odpoczynek potrwa tylko kilka godzin

06 sierpnia 2010 | Dobra firma | Mariola Posiewka

Urlopu udzielasz na cały dzień. Ale nie wtedy, gdy część pozostała pracownikowi do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar jego czasu pracy w dniu, w którym ma przypadać wolne

Pracownik w sobotę pracuje, a z racji pięciodniowego tygodnia ma wolne w tygodniu. Idzie na urlop. Czy ta sobota liczy mu się jako dzień urlopowy? Jeśli pracuje w sobotę pięć, a w tygodniu osiem godzin, jak prawidłowo to rozliczyć? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 1542 k.p. urlop powinien być udzielany w dni, które są dla podwładnego dniami pracy. O tym, które to będą, z reguły decyduje rodzaj wykonywanych zadań. Przykładowo urzędy i biura zwykle pracują od poniedziałku do piątku, natomiast w hotelarstwie, gastronomii czy produkcji dniem pracy może być także sobota, a nawet – w określonych wypadkach – niedziela. W tym drugim przypadku pracodawca powinien określić rozkład czasu pracy dla pracownika w harmonogramie.

Jeżeli według niego podwładny pracuje w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i sobotę, szef...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8693

Spis treści
Zamów abonament