Jak otworzyć firmę na Ukrainie
Prowadzenie spółki za wschodnią granicą wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. Może jednak przynieść zyski nieporównywalne z osiąganymi w Polsce
Aby otworzyć działalność na Ukrainie, nierezydent (spółka zagraniczna lub osoba fizyczna) musi stać się podmiotem gospodarczym.
Wybór właściwej formy zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaje działalności gospodarczej, rodzaje przyszłych transakcji, które będą przeprowadzane na Ukrainie, wymogi nałożone przez ukraińskie prawo do określonych rodzajów spółek (np. towarzystwa ubezpieczeniowe mogą być ustanowione jedynie jako spółki akcyjne lub spółki z dodatkową odpowiedzialnością).
W praktyce możliwości firm zagranicznych na Ukrainie zazwyczaj sprowadzają się do otwarcia przedstawicielstwa, zagranicznej spółki całkowicie zależnej lub spółki z udziałem zagranicznym.
Przedstawicielstwo nierezydenta
Zagraniczna osoba prawna może założyć swoje przedstawicielstwo na Ukrainie w celu prowadzenia działań promocyjnych, marketingowych oraz innych działań spółki zależnej w imieniu zagranicznej osoby prawnej. Mniej jasne jest, czy zagraniczna osoba prawna ma prawo także prowadzić działalność handlową lub biznesową za pośrednictwem swojego przedstawicielstwa, chociaż jest ono „komercyjne”.
Ostatnio praktykowane jest wydawanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta