Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez NATO powstanie próżnia

27 października 2010 | Publicystyka, Opinie | Aleksander Kwaśniewski
Naszym problemem jest to, że jako Unia nie mamy wspólnej polityki wobec Rosji – uważa były prezydent (na zdjęciu: przywódcy Niemiec, Francji i Rosji w Deauville, 19.10.2010)
źródło: AP
Naszym problemem jest to, że jako Unia nie mamy wspólnej polityki wobec Rosji – uważa były prezydent (na zdjęciu: przywódcy Niemiec, Francji i Rosji w Deauville, 19.10.2010)
Aleksander Kwaśniewski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Aleksander Kwaśniewski

Europa Środkowa musi mówić wyraźnie: nie zgadzamy się na żadną próbę wyeliminowania czy zmarginalizowania sojuszu atlantyckiego – przekonuje były prezydent RP w rozmowie z Igorem Janke

Rz: Nie ma pan poczucia, że Polska przegrała sprawę Ukrainy? Sprawę, w którą zarówno pan, jak i inni polscy politycy bardzo się angażowali?

Angażowałem się i wciąż angażuję. Nie stawiam jeszcze kropki nad i. Sprawa Ukrainy pozostaje jednym z głównych elementów strategii europejskiej, choć warunki się zmieniły. Po pierwsze, liderzy pomarańczowej rewolucji spektakularnie przegrali wybory na skutek własnych błędów. Po drugie jednak, pomarańczowa rewolucja uczyniła z Ukraińców ludzi wolnych i tego procesu nie da się zatrzymać. Po trzecie, Ukraina m.in. dzięki naszemu wsparciu, jest krajem suwerennym i to dla każdego polityka ukraińskiego jest dziś bezdyskusyjne. Oczywiście Rosjanie chcieliby Ukrainę związać ze sobą różnymi więzami od historyczno-kulturowych poczynając, na ekonomiczno-politycznych kończąc.

Dostrzega pan jakieś błędy?

W sprawie ukraińskiej po polskiej stronie nie widzę jakiegoś istotnego zaniedbania. Linia, którą wypracowałem przed i w czasie pomarańczowej rewolucji, była w dużej mierze kontynuowana. Oczywiście Polska, kiedy za bardzo zajmuje się własnymi sprawami i własnymi wojnami, traci z pola widzenia takie sprawy, jak Ukraina. Osłabienie dynamiki działań widać od 2007 roku, kiedy nasilił się spór między dwoma ośrodkami władzy w Polsce. Jako

Europa (nie tylko Polska) nie wykorzystaliśmy zapewne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8763

Spis treści
Zamów abonament