Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy rozliczamy VAT od usług transportowo-spedycyjnych

27 października 2010 | Prawo i praktyka | Katarzyna Królikiewicz

Dla usług transportowych i spedycyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia ich wykonania. Chodzi tu o określony moment

Nie można zgodzić się, że sformułowanie „nie później jednak niż 30 dnia” oznacza, że podatnikowi wyznaczony jest pewien przedział czasowy, w którym ma rozpoznać podatek należny.

Tak orzekł WSA w Warszawie 30 września 2010 r. (III SA/Wa 675/10).

Działalność spółki obejmuje usługi kurierskie, pocztowe, transportowe i spedycji. W celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego spółka nie dzieli usług objętych fakturą na kuriersko-pocztowe (dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych) i transportowo-spedycyjne (których dotyczą regulacje szczególne).

Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo wykazać obrót z tytułu usług transportowo-spedycyjnych w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiła fakturę, mimo że w okresie tym nie otrzymała zapłaty ani nie upłynął 30 dzień od wykonania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8763

Spis treści
Zamów abonament