Pracownik z Ukrainy zasili budżet w naszym kraju
Ukraińca na etacie zgłaszamy do ubezpieczeń w ZUS na formularzu ZUS ZUA. Nie sprawdzamy jego rezydencji podatkowej. Daniny dla fiskusa będą odprowadzane także w Polsce
Zamierzamy przyjąć na umowę o pracę obywatela Ukrainy. Jak go rozliczyć? Czy składki i podatki mamy odprowadzać w Polsce?
Zacznijmy od tego, jak obywatela Ukrainy zatrudnić. Co do zasady przyjmujemy go na podstawie zezwolenia na pracę. Wyjątek, gdy nie będzie pracował w naszym kraju dłużej niż sześć miesięcy w ciągu 12 kolejnych. Wtedy zezwolenie na pracę nie będzie konieczne.
Wystarczy oświadczenie o zamiarze zatrudnienia Ukraińca, które pracodawca składa w urzędzie pracy. Tak stanowi rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU nr 156, poz. 1116 ze zm.).
Uwaga! Sześciomiesięczny okres pracy nie oznacza, że Ukrainiec musi opuścić nasz kraj po jego upływie. Jeżeli czytelnik będzie chciał kontynuować współpracę z obcokrajowcem, to może złożyć wniosek o zezwolenie na pracę dla niego.
Zobaczmy teraz, w którym kraju – w Polsce czy na Ukrainie – będą odprowadzane składki ZUS i podatki.
Składki społeczne…
Osoby fizyczne zatrudnione w Polsce na umowę o pracę podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Tak stanowi art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa systemowa). To przesądza, że Ukraińca trzeba zgłosić w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta