Wniosek o urlop na żądanie do odrzucenia
Szef ma prawo odmówić wolnego, jeśli podwładny zgłosi się po nie nagle. Może to zrobić, gdy szczególne okoliczności powodują, że obecność pracownika w firmie jest konieczna
Pracodawca musi udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (art. 1672 kodeksu pracy).
Zgłoszenie w tej sprawie powinno do niego wpłynąć najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Czy szefowi wolno odmówić? Na to pytanie twierdząco odpowiedział Sąd Najwyższy.
Nie dla regeneracji
Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego, o który pracownik może wystąpić w sytuacjach nadzwyczajnych i nieprzewidywalnych, a które powodują, że nie może świadczyć pracy. I swojego żądania nie musi uzasadniać, bo przepisy tego nie wymagają. Dlatego szef nie zweryfikuje celu tego urlopu.
Ten urlop nie służy odpoczynkowi i regeneracji zatrudnionego, jak urlop wypoczynkowy. W istocie jest zwolnieniem z wykonywania zadań w czasie dogodnym dla pracownika, z powodów, których ten nie mógł wcześniej przewidzieć.
Bez akceptacji ani rusz
Dotychczas przyjmowało się, że w zasadzie „pracodawca nie może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta