Starsi zwolnią posady dla młodszych
Nabycie wieku emerytalnego może być powodem ustania stosunku pracy. Tak wynika z październikowego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu
Ocena zasadności zwolnienia pracownika z pracy dlatego, że nabył uprawnienia emerytalne, ma krótką, ale burzliwą historię. Raz jest uznawane za „społecznie usprawiedliwione kryterium” (tj. zwolnienie miejsca na rynku pracy przedstawicielom młodszych pokoleń), innym razem za przejaw ewidentnej dyskryminacji ze względu na wiek.
To o tyle ciekawe, że prawo unijne, a w szczególności dyrektywa Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (DzU L 303, s. 16) i w ślad za nią krajowe przepisy antydyskryminacyjne (art. 183a – 183e k.p.) nie powinny budzić tak zasadniczych rozbieżności interpretacyjnych.
Co na to Sąd Najwyższy
W wyroku z 14 stycznia 2008 r. (II PK 102/07) uznał, że osiągnięcie wieku emerytalnego stanowi usprawiedliwione społecznie kryterium doboru pracowników do zwolnienia z pracy, a co za tym idzie – nie może być traktowane jako kryterium dyskryminujące określoną grupę pracowników. Podobny pogląd wyraził w wyroku z 19 marca 2008 r. (I PK 219/07).
Po kilku miesiącach, tym razem w składzie siedmiu sędziów, zasadniczo zmieniła się ocena prawna. W uchwale z 19 listopada 2008 r. (I PZP 4/08)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta