Lepiej regulować należności na czas, niż tracić godziny na ponowne formalności
Jeśli przedsiębiorca odprowadzi składki po terminie, traci dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i nie uzyska zasiłku w razie niedyspozycji zdrowotnej. I to od tego miesiąca, którego zaległość dotyczy
Od sierpnia 2006 r. prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą i opłacam za siebie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym chorobową i zdrowotną. Z powodu zatorów płatniczych zdarza się, że za niektóre miesiące opłacam składki po terminie. Jakie ma to konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych? – pyta czytelnik.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą za każdy miesiąc musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Powinna to robić do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, jeżeli prowadzi biznes i reguluje je wyłącznie za siebie, lub do 15 dnia, gdy do ZUS płaci także za innych ubezpieczonych (np. za przyjętych pracowników lub osobę współpracującą).
Bezgotówkowo i przekazem
Prowadzący biznes reguluje składki bezgotówkowo, w drodze obciążenia rachunku bankowego. Płatnik, który jest mikroprzedsiębiorcą (tak jak czytelnik) w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.), może także opłacać składki przekazem pocztowym.
Za datę ich uregulowania w obrocie bezgotówkowym uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika na podstawie polecenia przelewu.
Na rachunek przeznaczony na te należności trafiają składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Przypominamy, że prowadzący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta