Tę ziemię mamy w nozdrzach...
Lektury kresowe
Michał K. Pawlikowski był już bohaterem „Lektur kresowych”; dziś powraca, a to dlatego, że nakładem LTW ukazała się właśnie jego najważniejsza i z pewnością najpiękniejsza książka – „Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego”. Jest to pierwsze krajowe wydanie tej – jak głosi podtytuł – powieści, która pierwodruk miała w 1959 roku w Londynie.
Bóg raczy wiedzieć, dlaczego na tę śliczną książkę czekać musieliśmy w wolnej Polsce ponad 20 lat. Pawlikowski w ogóle nie miał szczęścia i, jak się zdaje, dla większości rodaków pozostaje pisarzem nieznanym. Być może w tej materii wreszcie jakieś zmiany przyniesie edycja „Dzieciństwa i młodości...”. W każdym razie dla czytelnika, dla którego Kresy nie są pustym dźwiękiem, powinna to być lektura obowiązkowa.
Ciekawe, że ten kresowy pisarz, piewca Mińszczyzny, sam zżymał się na słowo „Kresy”. W „Dzieciństwie i młodości Tadeusza Irteńskiego” swój pogląd na tę kwestię wyłożył następująco:
„Jeżeli książka niniejsza zawiera akcenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta