Społeczny inspektor pracy może stracić etat
Osoba, która została wybrana przez załogę do reprezentowania jej interesów wobec pracodawcy, korzysta ze szczególnych gwarancji zatrudnienia. Ale nie wtedy, gdy tylko formalnie pełni swoją funkcję
Według Sądu Najwyższego spór o prawo do ochrony stosunku pracy społecznego inspektora pracy na podstawie art. 13 ustawy z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (DzU nr 35, poz. 163 ze zm.) wymaga każdorazowo samodzielnej oceny wszystkich elementów tego prawa.
Nie można opierać się na założeniu wynikającym z dotychczasowego orzecznictwa, że sąd pracy nie ma kompetencji do oceny zgodności z prawem wyboru społecznego inspektora pracy (wyrok 2 czerwca 2010 r., II PK 371/09).
Co do zasady społecznych inspektorów pracy wybierają i odwołują pracownicy zakładu pracy na czteroletnią kadencję. Wybrana osoba jest szczególnie chroniona przed utratą pracy. Firma nie może bowiem wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy o pracę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta