Nie jest już pracownikiem, ale w ZUS pozostaje
Koniec angażu nie oznacza pustki ubezpieczeniowej. Jeśli taka osoba nie ma innej podstawy do regulowania składek emerytalnej i rentowych, może je samodzielnie opłacać. Najczęściej tak postępują wykonawcy umów o dzieło
Jestem zatrudniony na umowę o pracę, a dodatkowo w innej firmie wykonuję zadania na podstawie zawieranych co miesiąc umów o dzieło. Mój angaż pracowniczy rozwiązał się z końcem października. Czy w takiej sytuacji mogę samodzielnie opłacać za siebie składki? Jeżeli tak, to od jakiej podstawy czy od wynagrodzenia, które otrzymuję z umowy o dzieło? – pyta czytelnik.
Pracownicy, a także inne osoby mogą po ustaniu ubezpieczeń kontynuować opłacanie składek emerytalnej i rentowych. Pozwala na to art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa).
Uprawnienie to zależy jednak od tego, czy nie mają oni innego tytułu do ubezpieczeń. Muszą także złożyć w ZUS wniosek w tej sprawie. Na kontynuowanie ubezpieczeń decydują się zwykle osoby zwolnione z pracy, które mają stałe źródło dochodów, np. z umowy o dzieło czy najmu.
Komu wolno
Opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą kontynuować:
- osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi,
- podlegający dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obywatele polscy wykonujący pracę za granicą w firmach zagranicznych lub wykonujący pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Polski, jeżeli nie mają one u nas swojej siedziby ani przedstawicielstwa.
Wolno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta