Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie papugi z tamtych lat

04 listopada 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Ruiny zamku Herburtów w Dobromilu
źródło: Wikipedia
Ruiny zamku Herburtów w Dobromilu

Turystyka sentymentalna

Przez większą część swych dziejów Chyrów – jakkolwiek wspominany przez kronikarzy już w 1374 r., gdy należał do wywodzącego się z Moraw rycerskiego rodu Herburtów – mógł się pochwalić jedynie tradycją handlu wołami i wyrobu pończoch. Dzięki założeniu w sąsiednich Bąkowicach Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów jego nazwa stała się znana nie tylko w Galicji, ale i w całej Polsce. Konwikt, mieszczący się w największym w kraju kompleksie budynków szkolnych, rozbudowywanym od 1883 aż do 1914 r., był jedną z najlepiej wyposażonych i prowadzonych szkół średnich w środkowo-wschodniej Europie.

Kiedy we wrześniu 1939 r. w jej gmachu zainstalowała się Armia Czerwona, rozpoczęła swe rządy od wyrzucenia na śmietnik liczącej 30 tys. tomów szkolnej biblioteki. Rozkradziono i zmarnowano zbiory archeologiczne i numizmatyczne, kolekcję papug i innych egzotycznych ptaków, zielniki i minerały. Krasnoarmiejcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8769

Spis treści
Zamów abonament