Specjalista od łagodzenia skutków ubóstwa ma trochę przywilejów
Pracownicy socjalni mogą liczyć na dłuższe wakacje i dodatek do wynagrodzenia. Ale muszą mieć posadę np. w ośrodku pomocy społecznej i wykonywać zadania precyzyjnie wskazane w ustawie
Uprawnienia i obowiązki pracowników socjalnych reguluje dział III rozdział 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1362 ze zm., dalej ustawa).
Wiedza konieczna
W myśl art. 116 ust. 1 ustawy pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
- ma dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych,
- ukończyła studia wyższe na kierunku praca socjalna,
- do 31 grudnia 2013 r. ukończy studia o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na następujących kierunkach: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie.
Te wymagania od 1 października br. stosuje się także do definicji pracownika socjalnego zawartej w rozporządzeniu ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (DzU nr 139, poz. 1328 ze zm.).
Specjalność przygotowująca do zawodu pracownika socjalnego dotyczy wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta