Szpilman walczy o dobre imię ojca
Syn słynnego pianisty pozywa wydawnictwo za powielanie oskarżeń o rzekomą kolaborację jego ojca z Niemcami
Syn bohatera filmu „Pianista” Andrzej Szpilman zamierza wytoczyć proces Wydawnictwu Literackiemu za książkę Agaty Tuszyńskiej „Oskarżona Wiera Gran”.
Jego zdaniem znieważa ona pamięć zmarłego w 2000 r. Władysława Szpilmana. Sugeruje bowiem, że współpracował z gestapo i policją żydowską.
Oskarżenia ze „Sztafety oszczerców”
Wiera Gran to pseudonim sceniczny Weroniki Grynberg – piosenkarki i aktorki, której kariera zaczęła się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Zmarła w 2007 r.
Gran, która po zajęciu Polski przez Niemcy znalazła się w getcie warszawskim, po wojnie była oskarżana o kolaborację z Niemcami. Z tych zarzutów została oczyszczona. W 1980 r. w Paryżu wydała wspomnienia „Sztafeta oszczerców”, w której po raz pierwszy ostro zaatakowała Szpilmana. W książce znalazła się informacja o niewymienionym z nazwiska pianiście, który miał pomagać Niemcom w wywózce Żydów.
„Wśród nieludzkich, rozdzierających krzyków milicjanci żydowscy wywlekali siłą wszystko, co nosiło głowę na karku. Na widok okładanej pałką kobiety miałam ochotę krzyczeć. Tę haniebną robotę wykonywały ręce... pianisty!...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta