Wysokie odsetki nie zawsze najważniejsze
W promocjach lokat z funduszem często największy nacisk jest kładziony na oprocentowanie części depozytowej. Tymczasem klient może zyskać dużo więcej, jeśli zostanie od niego pobrana obniżona opłata przy zakupie jednostek funduszu
WIBOR wynosi dziś ok. 4 proc., natomiast banki proponują oszczędzającym na lokatach połączonych z inwestycją w fundusze przynajmniej 5 proc. w skali roku. Jednak nie brakuje ofert wyglądających jeszcze bardziej efektownie. Nordea Bank oferuje oprocentowanie depozytu na poziomie 9 proc. w skali roku, Polbank – 8,5 proc., natomiast BOŚ – 8 proc.
Jednak ocena produktów łączonych tylko na podstawie oprocentowania depozytu może prowadzić do błędnych wniosków. Dwa z trzech banków proponujących najwyższe stawki żądają w zamian od klienta, by sięgnął po wieloletni produkt inwestycyjny lub ubezpieczeniowo-inwestycyjny.
Okazuje się zatem, że atrakcyjniejsze mogą być lokaty z niższym oprocentowaniem, za to z korzystniejszymi zasadami inwestowania w fundusze. Tak jest np. w ING, gdzie odsetki od depozytu wynoszą tylko 5 proc. rocznie, ale instytucja ta jako jedyna oferuje zwolnienie inwestycji w fundusze z opłaty dystrybucyjnej. Klient może w ten sposób zaoszczędzić więcej, niż zyskałby dzięki wyższemu o jeden lub dwa punkty oprocentowaniu lokaty.
6 procent to obecnie najwyższe na rynku oprocentowanie zwykłej lokaty trzymiesięcznej
Z podobnego założenia wyszło PKO BP. Tutaj odsetki od promocyjnego depozytu również nie są najwyższe (5,55 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta