Warto się ubezpieczyć i odkładać pieniądze na przyszłość
Połączenie ochrony życia i długoterminowego gromadzenia kapitału jest wygodnym rozwiązaniem. Rozdzielenie tych dwóch funkcji zapewnia większą elastyczność
Ubezpieczenia na życie są postrzegane przez Polaków jako pożyteczne produkty. Z badania wykonanego przez SMG/KRC na zlecenie ING Życie wynika, że zdaniem 80 proc. ankietowanych odpowiedzialny człowiek powinien być ubezpieczony. Gorzej jest jednak z praktyką. Jak pokazuje to samo badanie, w rzeczywistości po takie produkty sięga czterokrotnie mniejsza grupa. Tymczasem na bardziej dojrzałych rynkach polisy na życie ma zwykle 70 – 80 proc. społeczeństwa.
Polisa nie jest produktem pierwszej potrzeby, korzyści płynące z ochrony nie są widoczne na co dzień. Przegrywa więc z innymi, pilniejszymi wydatkami. Tymczasem przeznaczenie części dochodów na ochronę życia jest racjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób mających na utrzymaniu innych członków rodziny.
Warto pamiętać, że korzyści z tego typu polisy nie muszą się ograniczać do świadczenia na wypadek śmierci. Produkt czysto ochronny może też służyć do pokrycia kosztów leczenia w razie poważnej choroby. Poza tym zapewnia świadczenie, gdyby doszło do trwałego inwalidztwa; wymaga to co prawda zawarcia dodatkowych umów towarzyszących podstawowemu ubezpieczeniu.
Warto zacząć jak najwcześniej
Rozsądek i odpowiedzialność podpowiadają też, że należy oszczędzać, zwłaszcza z myślą o przyszłej emeryturze. Symulacje dowodzą, że po zakończeniu pracy zawodowej możemy być zszokowani wysokością naszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta