Nie powinno być podatku przy przejęciu wierzytelności
Przy nabyciu tzw. złych długów i ich późniejszej windykacji nie występuje usługa objęta podstawową stawką
Prawdziwość tej tezy postaramy się udowodnić na przykładzie najlepszej praktyki europejskiej.
Trzy elementy...
Kwestia opodatkowania VAT transakcji mających za przedmiot wierzytelności pieniężne to temat ciągle budzący wątpliwości, nawet europejskich sądów podatkowych.
Ciekawe spostrzeżenia przynosi lektura dokumentu przygotowanego przez prezydencję belgijską [z 16 września 2010 r., nr 13578/10 FISC 93, 2007/0267 (CNS)], który prezentuje dosyć świeże spojrzenie na tę sprawę.
Dokument ten wskazuje, bazując na podejściu wyrażonym w wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), na trzy główne elementy występujące w operacjach mających za przedmiot wierzytelności (rzecz jasna nie jest to katalog zamknięty).
Elementami tymi są:
- finansowanie,
- odzyskiwanie długów wraz z prowadzeniem kont księgowych związanych z wierzytelnościami,
- przejęcie ryzyka wypłacalności dłużnika.
...i ich konglomerat
Jak wskazano w dokumencie prezydencji, często operacje na wierzytelnościach (wynikające np. z umów ich przejęcia) są konglomeratem wszystkich lub tylko niektórych wyżej wskazanych elementów.
W konsekwencji w praktyce obrotu wierzytelnościami mogą w odniesieniu do jednego procesu wystąpić wszystkie elementy, dwa z nich lub niekiedy wyłącznie jeden.
Pojawia się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta