Zleceniobiorca jako pełnomocnik
Jako pełnomocnicy procesowi coraz częściej występują osoby niemające niezbędnej w tym zakresie wiedzy prawniczej – zwraca uwagę radca prawny, członek i wykładowca OIRP w Lublinie Marek Jaślikowski
Powodem tego stanu rzeczy jest błędna praktyka sądów, które na skutek rozszerzającej wykładni art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stosunkowo często dopuszczają tego typu osoby do udziału w postępowaniu cywilnym.
Kodeks postępowania cywilnego ograniczył prawo strony do swobodnego wyboru pełnomocnika, określając krąg podmiotów mogących pełnić funkcję pełnomocnika procesowego. Zamknięty katalog tych podmiotów określa art. 87 § 1 k.p.c. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie podlega wykładni rozszerzającej.
Według tego przepisu pełnomocnikiem procesowym może być, między innymi, osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia.
Umowa umowie nierówna
Ze względu na jednolitość systemu prawnego należy przyjąć, że stosunek zlecenia, o którym mowa w art. 87 § 1 k.p.c., jest tym samym stosunkiem zlecenia, który regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 734 i następne). Umowa-zlecenie jest umową nazwaną, wyraźnie określoną w kodeksie cywilnym, która należy do szerokiej kategorii umów o świadczenie usług. Od pozostałych umów o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta