Zbiory Czartoryskich publiczne czy prywatne?
W ostatnich tygodniach w doniesieniach medialnych powrócił temat dotyczący zbiorów Czartoryskich, przede wszystkim w związku z planowanymi przez Fundację Książąt Czartoryskich wypożyczeniami obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.
Głos, jaki zabrał w tej sprawie m.in. Adam Zamoyski, Prezes Fundacji, w tekście „Dama w burce” („Rz” 24.12.2010), wprawił nas, tj. Muzeum Narodowe w Krakowie, w niebywałe zdumienie.
Gwoli wyjaśnienia przypomnijmy, że Muzeum Narodowe w Krakowie nieodpłatnie sprawuje opiekę nad zbiorami Czartoryskich, należącymi do utworzonej w 1991 r. prywatnej Fundacji Książąt Czartoryskich, i utrzymuje je na własny koszt (za ponad 4,5 mln zł rocznie), w tym od 2005 r. płaci Fundacji kilkaset tysięcy złotych rocznie za wynajem budynków, w których tę opiekę sprawuje. Skala tych wydatków pokazuje, że bez udziału środków publicznych prowadzenie samodzielnie przez Fundację Muzeum i Biblioteki jest po prostu nierealne, podobnie jak rozpoczętej niedawno przebudowy Pałacu.
Artykuł podaje liczne informacje nieprawdziwe bądź zawierające nieścisłości, a wprowadzające niezorientowanych czytelników gazety w błąd. Jesienią ubiegłego roku jednostronną decyzją Zarządu Fundacji Muzeum Narodowe w Krakowie zostało poinformowane o planach Fundacji przeprowadzenia przebudowy głównego budynku Muzeum Czartoryskich. W związku z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta