Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spłaty po rozwodzie niższe tylko wyjątkowo

08 stycznia 2011 | Prawo | Izabela Lewandowska

Za wkład we wspólny dorobek trudno uznać to, że wykupiony na własność lokal w trakcie trwania małżeństwa był wcześniej wynajęty tylko mężowi

W razie ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, a dochodzi do tego najczęściej wskutek rozwodu, małżonek, któremu sąd przyzna mieszkanie, musi co do zasady spłacić drugiego z połowy wartości rynkowej lokum.

Mieszkanie, którego najemcą był tylko jeden z małżonków, po wykupieniu na własność w trakcie małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego. Tych spraw dotyczy pytanie naszego czytelnika.

W 1985 r. dostałem z firmy, w której pracowałem ponad 20 lat, przydział mieszkania zakładowego. W 1993 r. ożeniłem się i żona wprowadziła się do mnie. W 1999 r. za pieniądze, które otrzymałem jako pożyczkę, wykupiliśmy to mieszkanie na własność. Po ośmiu miesiącach żona mnie porzuciła. Zabrała córkę i część wspólnego dorobku. W 2006 r. sąd orzekł rozwód mimo mego sprzeciwu. Z winy obu stron. Żona żąda ode mnie spłaty połowy wartości mieszkania. Mam 55 lat. Zarabiam netto 1,2 tys. zł, z tego oddaję na córkę 500 zł. Nie mam możliwości spłacenia żony. Czy gdy ona wystąpi o podział majątku, sąd może przyjąć taką wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8821

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament