Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Matematyka jest jak sport

12 stycznia 2011 | Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2011 | Renata Czeladko
Anna Baczko-Dombi prowadziła wywiady wśrod maturzystów przed egzaminem w 2010 r. w ramach badania Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Anna Baczko-Dombi prowadziła wywiady wśrod maturzystów przed egzaminem w 2010 r. w ramach badania Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

Przy nauce tego przedmiotu potrzeba systematyki i cierpliwości – mówi socjolog z UW Anna Baczko-Dombi

W tym roku po raz pierwszy o miejscu w zestawieniu szkoły decydują również wyniki matur. W 2010 r. była ona na poziomie podstawowym obowiązkowym przedmiotem, który trzeba było zdać na egzaminie. Matematyka na maturze wypadła w ubiegłym roku dość dobrze, zdało ją blisko 90 proc. maturzystów. Choć obawy przed tym pierwszym egzaminem były ogromne.

Rz: Skąd się wziął pielęgnowany w społeczeństwie stereotyp, że matematyka jest trudna?

Anna Baczko-Dombi, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego: Ten stereotyp rzeczywiście istnieje i ma zapewne swoje źródło w sposobie uczenia matematyki w szkole, ale nie jest to jedyny powód. Jednocześnie matematyka rzeczywiście nie jest łatwa, a przede wszystkim wiele wymaga od osoby uczącej się jej.

Dlaczego?

Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy, prowadząc badania na temat postrzegania matematyki, porównywali uczenie się matematyki do trenowania jakiejś dyscypliny sportowej. Tak samo jak w sporcie, by w matematyce odnieść sukces, trzeba systematycznie i cierpliwie trenować – ćwiczyć rozwiązywanie zadań w domu, bo samo przyswojenie teorii nie wystarcza. Uczniowie, mówiąc o trudnościach w uczeniu się matematyki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8824

Spis treści
Zamów abonament