Gdy podatnik ma kłopoty z wyliczeniami, wyręczy go fiskus
Jeśli brak jest danych niezbędnych do ustalenia rzeczywistej wielkości podstawy opodatkowania, urząd skarbowy może określić ją sam poprzez oszacowanie
Z reguły podstawa opodatkowania ustalana jest na podstawie dokumentacji prowadzonej przez podatnika i innych danych, które zawierają informacje niezbędne do jej określenia.
W praktyce może jednak okazać się, że niektórych faktur brakuje albo że prowadzona przez przedsiębiorcę dokumentacja jest nierzetelna. Dotyczy to zwłaszcza podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Za rzetelne uznawane są bowiem tylko księgi, które zawierają wpisy zgodne z prawdą, czyli odzwierciedlają wszystkie zdarzenia gospodarcze.
Nierzetelna księga
Jeśli w podatkowej księdze brak zapisów zdarzeń, które w rzeczywistości zaszły, zostały ujęte fikcyjne transakcje albo ewidencjonowane są kwoty w wartościach odbiegających od rzeczywistości, to księga uznawana jest za nierzetelną.
Podobnie gdy zawiera niezgodne z prawdą wpisy lub opuszczenia w księgowaniu. Taka księga, w przeciwieństwie do prowadzonej rzetelnie, nie korzysta z domniemania autentyczności i zgodności z prawdą.
Tymczasem, jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 16 listopada 2010 r. (I SA/ Gd 757/10), domniemanie wiarygodności ksiąg podatkowych chroni podatnika przed koniecznością każdorazowego dowodzenia wysokości podatku, którego obliczenie oparto na zapisach księgi.
Gdy jednak domniemanie to zostanie obalone, organ podatkowy może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta