Nie każdy przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną
Prowadzący działalność, który jednocześnie pobiera emeryturę lub rentę, ma prawo nie odprowadzać należności do ZUS, a mimo to wolno mu korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Kiedy?
Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, a dobrowolnie chorobowemu.
Obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z działalności gospodarczej dotyczy osób mających ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Inni renciści (mający ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do służby czy też renty rodzinnej, renty rolniczej) a także osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, mogą być nimi objęci na zasadzie dobrowolności.
Wszyscy wymienieni obowiązkowo z działalności podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą odprowadzać składkę zdrowotną. Po spełnieniu określonych warunków mogą bowiem korzystać ze zwolnienia, ale i tak będą ubezpieczeni pod względem zdrowotnym. Wynika to z art. 82 ust. 9 – 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Emeryci i renciści
Składki na ubezpieczenie zdrowotne z działalności nie opłacają emeryci i renciści, jeżeli ich świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. 1386 zł) i spełniają jeden z poniższych warunków:
- z działalności uzyskują przychody nieprzekraczające kwoty 50 proc. kwoty najniższej emerytury (tj. 353,15 zł; 50 proc. z 706,15 zł),
- opłacają podatek w formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta