Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Loggia stanowi część mieszkania

12 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Lewandowska

Sąd wieczystoksięgowy decydując o wpisie w księdze wieczystej, nie może ograniczać się tylko do kwestii formalnych. Musi ocenić, czy prawo, które ma być wpisane, zostało ważnie ustanowione

Sąd musi zbadać materialną podstawę wpisu, dokonać wykładni umowy, sprawdzić poprawność danych, na które powołuje się strona.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 14 listopada 2010 r. (V CSK 31/10), w którym wyjaśnił kwestie o dużej doniosłości nie tylko dla właścicieli poszczególnych lokali stanowiących odrębną własność, ale także innych członków wspólnoty mieszkaniowej.

Nie ma definicji

W postanowieniu z 14 listopada 2010 r. SN podtrzymał swój wcześniej wyrażony pogląd, że loggia i balkon, służące do wyłącznego użytku właściciela lokalu, są pomieszczeniami pomocniczymi w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 1994 r. o własności lokali, stanowiącymi część lokalu będącego odrębną nieruchomością.

W myśl tego przepisu samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespól izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, która wraz z pomieszczeniami pomocniczym służy zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Ani wskazana ustawa, ani żadne inne przepisy nie definiują pojęcia pomieszczenia pomocniczego. Nie ma takiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8824

Spis treści
Zamów abonament