Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy biznes nie zawsze bezpieczny dla byłych pracowników

12 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Nawet brak umowy o zakazie konkurencji nie oznacza, że dawnemu zatrudnionemu wolno robić w innej firmie to, do czego był zobowiązany podczas etatowego zajęcia

- Od kilku lat pracuję w firmie, która sprowadza towar z zagranicy, następnie wprowadza w nim pewne zmiany i sprzedaje na polskim rynku.

Z kilkoma kolegami chcę odejść z firmy i założyć spółkę, która będzie zajmowała się identyczną działalnością. Obawiamy się jednak roszczeń pracodawcy. Czy możemy działać bez jakichkolwiek konsekwencji? – pyta czytelnik.

Nie wiadomo, czy czytelnika i jego kolegów obowiązuje umowa o zakazie konkurencji zawarta z obecnym pracodawcą. Jeśli tak, właśnie w niej należy szukać odpowiedzi na te pytanie. Można tu jedynie przypomnieć regulacje o zakazie konkurencji.

Według kodeksu

Podstawowa zasada ustanawiania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy wynika z art. 1011 w zw. z art. 1012 k.p. Szef i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę, mogą zawrzeć taką umowę.

W myśl niej pracownikowi nie wolno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8824

Spis treści
Zamów abonament