Rozliczamy zleceniobiorcę, który był równocześnie na etacie
Pobory osoby, która wykonuje zadania i na umowie cywilnoprawnej, i o pracę dla tej samej firmy, oskładkowujemy obowiązkowo. I opodatkowujemy, tyle że z każdego źródła osobno. ZUS i fiskus nic nie dostaną od kwoty zwracanej temu zatrudnionemu za przejazdy prywatnym samochodem
Mamy pracownika, który jednocześnie wykonuje dla nas umowę-zlecenie z wynagrodzeniem 1500 zł. Oprócz tego kontrakt przewiduje zwrot kosztów przejazdów prywatnym samochodem w celu realizacji zadań, naliczany metodą kilometrówki.
17 stycznia br. umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu, ale zlecenie będzie nadal realizowane. Z etatu pensja pracownika wynosi 4000 zł. Jak rozliczyć podatkowo i składkowo przychód tego zatrudnionego za styczeń z obu umów? – pyta czytelniczka.
Zwrot kosztów podróży odbywanych w ramach zlecenia jest zwolniony zarówno ze składek ZUS, jak i podatku dochodowego do wysokości limitu kilometrówki. Zatem składki i podatek powinny być naliczone od wynagrodzenia z etatu za przepracowaną część stycznia oraz wynagrodzenia ze zlecenia.
Dwa w jednym
Zarówno umowa o pracę, jak i zlecenie są tytułami do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Ich jednoczesne wykonywanie może oznaczać – przy zachowaniu odpowiednich warunków – że tylko jedna z nich pozostanie tytułem obowiązkowym.
Jest to angaż pracowniczy. Ze zlecenia można się zgłosić do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie, a składkę zdrowotną odprowadzać z obu umów obowiązkowo. Nie ma dobrowolności, gdy dana osoba ma w firmie i etat, i zlecenie.
Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta