Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko nowy podwładny może podlegać próbie

12 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Patrycja Zawirska

Jednym z typów umowy o pracę jest angaż na okres próbny. Standardowo zawierany jest z nowo zatrudnianym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy podpisać go z osobą, która pracuje już od jakiegoś czasu

Kontrakt na czas próby jest szczególnym przykładem terminowej umowy o pracę. Może być zawarty maksymalnie na trzy miesiące. Po upływie tego czasu strony decydują, czy chcą kontynuować współpracę i zawrzeć angaż np. na czas określony lub nieokreślony.

Co do zasady szef i podwładny mogą podpisać umowę na okres próbny tylko raz i to na samym początku zatrudnienia.

Inne stanowisko

Celem tego typu umowy jest „wypróbowanie” pracownika, a w szczególności jego kwalifikacji, umiejętności zawodowych i przydatności do danej pracy. Przeprowadzenie takiego testu jest szczególnie uzasadnione w przypadku osób nowo zatrudnionych.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy kontrakt na okres próbny chcemy podpisać z podwładnym, z którym już wcześniej rozpoczęliśmy współpracę. Zawarcie takiej umowy jest wtedy uzasadnione, gdy dochodzi do istotnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8824

Spis treści
Zamów abonament