Jak poprawnie ogłosić bankructwo jednoosobowej firmy
O upadłość mogą wnioskować nie tylko duże spółki, ale i indywidualni przedsiębiorcy. Nie ma tu znaczenia, jaki rodzaj działalności prowadzą
W praktyce oznacza to, że upaść może nie tylko Kowalski prowadzący zakład szewski, ale i Nowakowa z osiedlowego sklepiku. Pozwalają na to przepisy prawa upadłościowego i naprawczego.
Z art. 5 wynika, że przepisy tej ustawy stosuje się do dłużników będących przedsiębiorcami. A zgodnie z definicją zamieszczoną w ustawie przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Co musi znaleźć się we wniosku
Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości może wystąpić sam dłużnik (przepisy mówią, że ma obowiązek zgłoszenia w sądzie wniosku nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości) albo wierzyciele.
Podstawą do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika. Można o niej mówić, gdy nie wykonuje on swoich wymagalnych zobowiązań.
We wniosku o ogłoszenie upadłości jednoosobowego przedsiębiorcy powinny znaleźć się takie dane, jak jego imię i nazwisko, firma, pod którą prowadzi działalność, oraz miejsce zamieszkania. Konieczne będzie także oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika a także wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek, i ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta