Trudno rozliczyć VAT od nieruchomości używanej na różne cele
Przedsiębiorca, który kupi grunt lub budynek z zamiarem wykorzystania do prowadzenia działalności opodatkowanej tylko połowy jej powierzchni, może odliczyć jedynie 50 proc. podatku naliczonego
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują nowe zasady odliczania VAT naliczonego związanego z nabyciem nieruchomości. Wynikają one z ustawy z 3 grudnia 2010 r. nowelizującej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652).
Skomplikowane zasady
Zgodnie z nowym art. 86 ust. 7b ustawy o VAT w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie (w tym nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów) oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych (w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników a także byłych pracowników), których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony powinien zostać obliczony według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.
Ten skomplikowany przepis najłatwiej wyjaśnić na przykładach.
PrzykładPan Krzysztof kupił budynek. Połowa nieruchomości będzie przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej (hotel), a pozostała część na własne cele mieszkalne. W takiej sytuacji pan Krzysztof odliczy połowę VAT wykazanego na fakturze przez sprzedawcę (tyle procent,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta