Za złe zachowanie pracodawcy grozi sąd
Przy nagannym postępowaniu przełożonego pracownikowi najtrudniej wykazać, że działania te były długotrwałe i uporczywe. A liczy się jeszcze intensywność szykan i ich cel
Przy ich dużym natężeniu może się okazać, że do mobbingu wystarczy nawet mniej niż tydzień.
Nieostra definicja
Wprowadzając do kodeksu pracy przepisy mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, ustawodawca nie określił, ile powinno trwać szykanowanie podwładnego, które w konsekwencji pozwala mu wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 943 § 2 kodeksu pracy mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym jego nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie zatrudnionego, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta