Jak nie kupić działki z felerem
Nadal zdarzają się próby dwu- albo nawet wielokrotnej sprzedaży tej samej nieruchomości lub praw do lokalu. Bywa też, że gdy sąsiad zobaczy nowego właściciela terenu obok niego, próbuje udowodnić, że zasiedział kawałek właśnie sprzedanego gruntu.
Małgorzata Zamorska, radca prawny, partner w Kancelarii bnt Neupert Zamorska & Partnerzy
Rz: Jakie dokumenty pozwolą na pełną ocenę sytuacji prawnej kupowanej nieruchomości? Jak sprawdzić ich wiarygodność?
Małgorzata Zamorska: Zakres analizy zależy od rodzaju nieruchomości, jaką chcemy nabyć. Szerszy będzie z całą pewnością przy zakupie domu niż mieszkania spółdzielczego. W przypadku domu konieczne będzie zbadanie dokumentów dotyczących nieruchomości, w szczególności danych w księdze wieczystej i ewidencji gruntów, wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mapy geodezyjnej.
Trzeba pamiętać, że budynki nie są co do zasady odrębnymi nieruchomościami, lecz dzielą los prawny gruntu. Z punktu widzenia prawnego nie kupujemy zatem domu, lecz zabudowaną nieruchomość. Czasem jednak budynek może stanowić odrębną nieruchomość, np. w przypadku obiektów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta