Rozważamy bardziej agresywne inwestycje
Z prezesem PZU rozmawiają Jakub Kurasz i Zuzanna Reda
Rz: Na jakim etapie są plany szukania w regionie firm, które chcielibyście kupić?
Sytuacja jest trudna, chcemy bowiem coś kupić, a zwyczajnie nie ma w czym wybierać. To, co było do kupienia w naszej części Europy, jest już sprzedane.
I oprócz AIG nie było sytuacji, by rozmowy były na tak zaawansowanym etapie, abym mógł poinformować właściciela, że jest możliwość przejęcia danej firmy. Za mojej kadencji trzykrotnie przyglądaliśmy się różnym podmiotom, jednak za każdym razem dochodziliśmy do wniosku, że nie są one odpowiednim celem. Po prostu wiemy, co chcemy kupić, mamy środki i obrazowo można powiedzieć, że sklep jest zamknięty, a my wciąż czekamy na jego otwarcie.
Zarząd rozmawia z radą nadzorczą o polityce inwestycyjnej i bardziej agresywnej alokacji aktywów
Może to moment, by przyjrzeć się możliwościom przejęć na rynku emerytalnym? Ze względu na zmiany systemowe mniejsze fundusze będą zapewne wystawiane na sprzedaż.
Podmioty, których udział w tym rynku jest mniejszy niż 5 proc., mogą mieć niedługo problemy z rentownością.
Dotąd regulator nie był specjalnie przychylny planom konsolidacji na rynku powszechnych towarzystw emerytalnych. Zasady rządzące tym rynkiem, a więc kwestia wysokości składek i prowizji, sprawiają, że przejmowanie konkurentów może nam się nie opłacać.
Ale zmiany w OFE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta