Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy mocniej oszczędzają

07 lutego 2011 | Ekonomia | Anna Cieślak-Wróblewska

Lokalne władze ograniczają wydatki na papier, wyjazdy służbowe czy rozmowy telefoniczne. Część zamraża też płace, ale liczba pracowników administracji się nie zmniejszy. Dzieje się tak, ponieważ władze centralne przekazują samorządom coraz to nowe obowiązki

– W tym roku musieliśmy zmniejszyć budżet na funkcjonowanie urzędu o 10 proc. – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Ograniczamy wydatki bieżące, bo jak największą część środków chcemy przeznaczyć na inwestycje. Nie zwiększamy zatem zatrudnienia, a płace pozostawiamy na tym samym poziomie co w 2010 r.

Samorządowcy oszczędzają, gdyż 2011 r. to kolejny dla nich trudny rok. Po stronie dochodów wciąż widać skutki spowolnienia gospodarczego i ulg w podatku PIT, które zmniejszyły wpływy z tego tytułu. Dodatkowo minister finansów naciska, by jak najszybciej rozpocząć ograniczanie deficytów, czyli de facto wydatków.

Choć wydatki na administrację stanowią tylko ok. 5 – 10 proc. rocznych budżetów samorządów, większość miast, gmin i województw, podobnie jak urząd warmińsko-mazurski, wprowadza programy oszczędnościowe w tej dziedzinie – wynika z informacji „Rz” zebranych w kilkunastu jednostkach.

Obowiązków przybywa

Co ciekawe jednak, jeśli chodzi o zatrudnienie, to lokalni włodarze starają się chronić pracowników. O zwolnieniach nie ma mowy. W wielu przypadkach planuje się nawet lekkie zwiększenie kadr ze względu na zmiany w prawie (np. konieczność wchłonięcia w struktury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8846

Spis treści
Zamów abonament