Jaki ZUS od przedsiębiorcy chałupnika
Prowadzący działalność gospodarczą jednocześnie wykonujący pracę nakładczą generalnie odprowadza obowiązkowe składki z własnej firmy. Czasem może jednak zmienić podstawę ubezpieczenia
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa systemowa) nałożyła obowiązek ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego na osoby fizyczne, które na terenie Polski prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Pozostawiła dobrowolność tylko przy chorobowym. Jeśli przedsiębiorca chce do niego przystąpić, musi w tym celu złożyć wniosek.
Dla przedsiębiorców podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – jeśli nie opłacają składek na zasadach preferencyjnych – stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.
W roku 2011 wynosi ona 2015,40 zł. Tak stanowi art. 18 ust. 8 ustawy systemowej. Składki na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe są naliczane od podstawy na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez stosowania ograniczenia górnej rocznej podstawy wymiaru składek (limit trzydziestokrotności).
Z pracy nakładczej
Z art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy systemowej wynika, że obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu dotyczy również osób fizycznych, które na obszarze Polski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta