Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy o podwykonawstwo wciąż wywołują problemy

07 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Małgorzata Zamorska

Inwestor musi przekazać wykonawcy pełne wynagrodzenie nawet gdy z własnej kieszeni zapłacił już zatrudnionym przez niego mniejszym firmom

Rzadko się zdarza, żeby na tle jednego przepisu i po upływie kilku lat od jego wejścia w życie nadal dochodziło do tak licznych kontrowersji i sprzecznych orzeczeń, w tym najwyższych instancji sądowych. Mowa o dodanym w 2003 r. do kodeksu cywilnego art. 6471 k.c.

Wprowadził on dla podwykonawcy robót budowlanych ważny przywilej w postaci solidarnej odpowiedzialności jego bezpośredniego partnera umownego (wykonawcy lub generalnego wykonawcy) oraz inwestora za zapłatę wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane.

Solidarna odpowiedzialność oznacza, że podwykonawca może domagać się zapłaty równocześnie od wykonawcy i inwestora, z którym nie wiąże go żaden stosunek umowny. Analogiczne zasady odpowiedzialności i postępowania obowiązują na dalszych szczeblach podwykonawstwa.

Jakie warunki muszą być spełnione

Odpowiedzialność za zapłatę należną podwykonawcy wchodzi w grę po spełnieniu wielu wymogów formalnych.

Po pierwsze inwestor musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą. Zgoda wyrażana jest po przedstawieniu inwestorowi umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji technicznej i przyjmuje postać zgody wyraźnej lub milczącej.

Ta ostatnia równoznaczna jest z brakiem reakcji, tj. sprzeciwu lub zastrzeżeń ze strony inwestora w ciągu 14 dni od złożenia dokumentów przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8846

Spis treści
Zamów abonament