Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc rodziny w firmowym biznesie jest mało opłacalna

07 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Przedsiębiorca zatrudniający własną żonę albo małoletnie dzieci nie ma co liczyć na oszczędności podatkowe. Wypłaconego im wynagrodzenia nie zaliczy bowiem do kosztów podatkowych

Zabrania tego art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).

Zgodnie z nim kosztem podatkowym nie jest wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w spółkach cywilnych lub osobowych spółkach handlowych (czyli jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych) także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Rodzaj umowy bez znaczenia...

Przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia „wartość pracy”. Organy podatkowe zgodnie jednak przyjmują, że obejmuje ono wartość wszelkiego rodzaju pracy świadczonej przez ściśle określone osoby (w tym małżonka podatnika) na rzecz zatrudniających je przedsiębiorców, niezależnie czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy też bez podstawy prawnej.

Nieważne zatem czy przedsiębiorca zatrudnia małżonka na etacie czy na zlecenie, poniesionych na to wydatków nie zaliczy do kosztów podatkowych. 

Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 lipca 2009 r. (ITPB1/415-362/09/DP). Podatnik zawarł umowę-zlecenie z małżonkiem, któremu wypłacał wynagrodzenie wynikające z ustalonej stawki ryczałtowej. Izba stwierdziła, że wydatki z tytułu wynagrodzenia małżonka nie mogą stanowić dla przedsiębiorcy kosztów uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8846

Spis treści
Zamów abonament